Ovi ja muita kertomuksia

Fernando Pessoa, Florbela Espanca ja Mário de Sá-Carneiro

Alkuperäinen hinta oli: 29,00 €.Nykyinen hinta on: 25,00 €.

Ovi ja muita kertomuksia -teos sisältää kokoelman Portugalin 1900-luvun alun modernistien proosatuotantoa. Fernando Pessoa on monelle tuttu, mutta Florbela Espanca ja Mário de Sá-Carneiro eivät sitä ole, ja heidän tuotantoaan ilmestyykin nyt ensimmäistä kertaa suomennettuna.
Tämä syksyn 2026 uutuuskirjamme ilmestyi lokakuun alussa. Uutuuskirjan ostaja saa verkkokaupan myyntihinnasta 10% alennuksen, jolloin sen hinta on 26€. Nappaa tarjous ja lisää Ovi ja muita kertomuksia ostoskoriin!

Kuvaus

Portugalin 1900-luvun alun runouden suuria nimiä olivat Fernando Pessoan ohella Florbela Espanca ja Mário de Sá-Carneiro. Kukin heistä oli kuitenkin tuottelias myös prosaistina, ja tähän kirjaan onkin kolmikolta suomennettu valikoima kertomuksia ja novelleja.
Kahden viimeksi mainitun kirjailijan tuotantoa julkaistaan nyt suomeksi ensimmäistä kertaa. Pessoan aikalaisten Espancan ja Sá-Carneiron tuotanto on jäänyt meillä tähän asti täysin pimentoon. Tähän kokoelmaan on suomennettu Pessoan kahden kertomuksen lisäksi viisi Espancan runollista novellilla ja yksi Sá-Carneiron kirjoittama huikea tarina, jonka tapahtumat sijoittuvat 1900-luvun alun Lissaboniin ja Pariisiin.
Pessoa ja Sá-Carneiro tunsivat toisensa hyvin ja toimivat mm. kulttuurilehtien julkaisijoina Lissabonissa. Espancaa Pessoa nimitti sielunsisarekseen. On siis luontevaa koota näiden kolmen kertojan teksteistä valikoima yksiin kansiin.

Ovi ja muita kertomuksia ilmestyy lokakuussa 2026.
Suomennos: Timo Nykänen
Kannen alkuperäinen akvarelli: Sirpa Nykänen
Kannen suunnittelu ja toteutus: Sanna Saastamoinen
Formaatti: pehmeäkantinen, 228 sivua.
ISBN 978-952-7531-16-7
Jos haluat e-kirjan, sen voi ostaa tätä kautta pian kirjan julkaisemisen jälkeen.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Ovi ja muita kertomuksia”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *